آیا دانش زبان انگلیسی بر سطح درآمد تأثیر می‌گذارد؟

در سال ۲۰۰۰، در آمریکا، درصد افرادی که به زبانی بغیر از انگلیسی مسلط بودند ۱۸٪ اعلام شد که نسبت به سال ۱۹۹۰، ۱۴٪ و سال ۱۹۸۰، ۱۱٪ افزایش داشت. در میان افراد غیر انگلیسی زبان هم ۵۵٪ بسیار خوب، ۲۲٪ خوب، ۱۶٪ متوسط و ۷٪ به هیچ عنوان توانایی صحبت کردن به انگلیسی را نداشتند.

در میان نیروی کار در سال ۲۰۰۰، ۱۶٪ به زبانی بجز انگلیسی مسلط بودند. به دلایل زیاد، توانایی صحبت کردن به انگلیسی در افراد، بر کسب درآمد آنها نیز اثر می‌گذارد. دشواری در استفاده از انگلیسی می‌تواند اثرات منفی برای استخدام کارهای پاره وقت و تمام وقت و همچنین کسب درآمد در بازار نیروی کار مخصوصاً در کشورهای انگلیسی زبان داشته باشد. استخدام کنندگان بطور معمول علاقه‌ای به استخدام افرادی که به زبان انگلیسی تسلطی ندارند، نشان نمی‌دهند. همچنین بسیاری از افراد زمانیکه برخی از موقعیت‌های شغلی نیازمند تسلط به زبان انگلیسی هستند، حتی سمت آن‌ها نیز نمی‌روند!

تحقیقات زیادی ارتباط بین مهارت‌های زبانی و درآمد را اثبات کرده‌اند. تعدادی از آن‌ها رابطه‌ای مثبت بین درآمد مهاجرین و زمان اقامت در کشور میزبان را بررسی کردند که اغلب نشان‌گر جذب سرمایه‌های عظیم در کشور مقصد بوده‌است.

در تحقیقی در سال ۲۰۰۵ آنالیزی بر روی شاغلین غیر انگلیسی زبان و مهارت زبان انگلیسی و تأثیر آن بر درآمدشان انجام شد و نتایج بدست آمده نشان‌دهنده‌‌ی نرخ استخدام بالاتر برای افرادی بود که از سطح زبان انگلیسی بالاتری برخوردار بودند. این در حالی بود که حتی در میان افراد غیر انگلیسی زبان شاغل در ایالات متحده آمریکا،در میان افرادی که از نظر مدارک در سطح یکسانی بودند، آن‌هایی که دانش زبان بالاتری داشتند درآمد بیشتری نیز داشته اند.

با توجه به وضعیت اخیر اقتصادی در ایران، بنظر می‌رسد شرایطی برای کشورهایی که از لحاظ سیاسی با ایران روابطی بهتر دارند، در زمینه های تجاری فراهم شده است. صادرات و واردات به چین از هر دوره‌ی دیگری پر رونق‌تر شده و عرضه و تقاضا نیز به سمت بازار چین کشیده شده است. حال با توجه به مسائل فوق، می‌توان اطمینان داشت که دانش زبان انگلیسی تجاری می‌تواند برای تمام سطوح شغلی سرمایه‌گذاری بسیار پر سودی باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *