mYn English

آنالیز تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی

تأثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا (Coronavirus) با نام nCoV-2019 در چین در سراسر جهان آشکار است. در نهایت تعجب اپل پیش بینی فروش خود را به دلیل اختلال در زنجیره تأمین در بازارهای جهانی و کشور‌های آسیایی کاهش یافته می‌داند.

در همین حال، نگرش سرمایه گذاری آلمانی در این میان با توجه به افزایش تولیدات اولیه می‌تواند کمی از این اضطراب بکاهد.

پیامدهای ناشی از شیوع ویروس و تلاش های چین برای مهار آن – با بیش از ۷۰ هزار مورد شناخته شده و بیش از ۱۸۰۰ مرگ و میر تاکنون – در زمان بسیار بدی برای اقتصادهایی مانند ژاپن و آلمان رخ داده است.

ویروس کرونا، صنعت جهانی اتومبیل را نیز تحت تأثیر قرار داده است، که اثرات نامطبوع آن نه فقط در داخل چین بلکه در ژاپن ، کره جنوبی ، آلمان و حتی به طور بالقوه حتی در ایالات متحده نیز مشهود است.

اقتصاد چین و کرونا

با وجود گفته‌ی چین مبنی بر ثبات مبتلایان به کرونا و بازگشت ظاهری به تجارت در اوایل این ماه، آسیب‌های اقتصادی در چین مشهود است. برخی از صنایع مانند اتومبیل‌سازی کماکان بسته هستند. زیرا کارخانه ها با غیبت کارگران و کمبودهای زنجیره تامین روبرو هستند.

بیشتر نمایندگی های فروش خودرو همچنان بسته هستند. بخش های دیگر، از جمله معدن، مسافرت ، ساخت و ساز و خرده فروشی نیز ضربه بزرگی را تجربه کردند. زیرا مصرف کنندگان و کارگران چینی ، محدود به سفر شده و از ترس آلودگی، اکثر فعالیت های معمول خود را متوقف کرده اند.

وود مکنزی ، مشاور تجاری در یادداشتی عنوان کرد: “به نظر می رسد که به احتمال زیاد فوریه رکود اقتصادی سختی برای چین بوده است.”

اکثر پیش بینی کنندگان انتظار داشتند که اقتصاد چین در سه ماهه اول قبل از بهبودی – به لطف محرک دولتی – در اواخر سال میلادی ضربه بزرگی را متحمل شود.

بررسی جدید مدیران صندوق های بانک مرکزی آمریکا نشان می دهد که سرمایه گذاران برتر انتظار دارند نرخ رشد تولید ناخالص داخلی چین تقریباً ۵ درصد در سال برای سه سال آینده تثبیت شود.

این یک افت بزرگ نسبت به سال گذشته با ۶ درصد می‌باشد. که نسبت به رشد دو رقمی در یک دهه گذشته درصدی بسیار کم می‌باشد.

وود مکنزی اعلام داشت: بهبود چینی با وجود تلاش های پکن برای افزایش وام و کاهش نرخ بهره می تواند دشوار باشد. مشاغل کوچک و متوسط درصدد حفظ حقوق و دستمزد کارگران در طول تعطیلی بودند.

کرونا و کشورهای همسایه‌ی چین

علی رغم اینکه بیشتر مرگ و میر ناشی از کرونا در داخل چین رخ داده است، رکود اقتصادی در بین همسایگان آسیایی آن به طور فزاینده ای مشاهده می شود. رئیس جمهور کره جنوبی، وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد. وی خواستار اقدامات جدی برای محدود کردن خسارت به اقتصاد چین شد.

سنگاپور به نوبه خود چشم انداز رشد خود را امسال کاهش یافته دیده. و قصد دارد یک بسته محرک چند میلیارد دلاری برای جبران فعالیت های اقتصادی از دست رفته برنامه ریزی کند.

تایلند و مالزی نیز انتظارات رشد خود را کاهش داده اند.

نبرد سامورایی‌ها و کرونا

اما ژاپن که بیشترین موارد ویروس را در خارج از چین دارد، با بیشترین رشد در بیش از پنج سال ، در سه ماهه‌ی آخر سال با بزرگترین چالش ها روبرو شود.

خودروسازان ژاپنی مانند تویوتا و نیسان شاهد اختلال تولید در کارخانه های چینی و داخلی بودند، در حالی که گردشگری داخل کشور چین فعلاً از کار افتاده است که خطر واقعی رکود اقتصادی برای ژاپن را ایجاد می کند.

ژاپن، اواخر سال گذشته بسته های محرک اقتصادی بزرگی را راه اندازی کرد و برای جلوگیری از بروز بحران تمام عیار ، ممکن است از بسته‌های بیشتری نیز استفاده کند.

کرونا و آمریکای جنوبی

برزیل به عنوان بزرگترین شریک تجاری خود به بازار چین متکی است. این کشور احتمالاً امسال به دلیل ناشی از شیوع کرونا، شاهد رشد کند تری خواهد بود.

این رکود، احتمالاً برنامه های ایالات متحده را برای افزایش چشمگیر صادرات محصولات کشاورزی، انرژی و کالاهای تولیدی به چین به دنبال خواهد داشت که می تواند هرگونه بهبود اقتصادی برای چین را به تأخیر بیندازد.

وضعیت اقتصادی برای اروپا نیز نگران کننده است.

خودروسازان اروپایی مانند فولکس واگن قبلاً شاهد تولید تحت تأثیر کارخانه های داخل چین بوده اند، و اکنون نگرانی های زیادی درباره اختلال در زنجیره تأمین وجود دارد که می تواند بر تولید در کارخانجات اروپایی تأثیر بگذارد.

برای خواندن اصل مقاله اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *